Vyhledávání

Kontakt

Zuzana Viznarová

www.jogapilatescentrum.cz

774 371 799

jogazuza@seznam.cz

Rozvrh

Vinyasa jóga

Tam, kde končí Power jóga, začíná Vinyasa jóga. Patří mezi dynamické styly jógy, kde jednotlivé ásany jsou spojovány sestavou vinyasy.

Vinyasa jóga je spojení údžají dechu s plynulým pohybem, což vede k prohřátí svalů a protažení celého těla.
Vinyasa jóga je jedním z nejoblíbenějším stylů cvičení hatha jógy v západním světě. Slouží nám, „moderním“ lidem, jako vstupní brána k postupnému objevování filozofie jógy tak, jak se nám ji snaží védické texty předávat po staletí.

Slovo Vinyasa je tvořeno dvěma slovy dvěma slovy: vi = “pořadí” + “nyasa” = umístění; znamená tak spojující mechanismus.

Vinyasa jóga je typická dynamickým propojením údžají dechu, což je dechová technika prohřívající tělo, s plynulým přechodem mezi pozicemi. Výdrže v ásanách jsou obvykle pět dechů a poté se plynule přechází do další ásany. Údžají dýchání pak není kompletní bez zapojení mula bandhy (svalů pánevního dna), která chrání a zpevňují centrum našeho těla a udržují v těle tělesnou energii. Zapojení údžají dechu a zároveň mula badhy způsobuje výrazné zahřívání organismu, které vede k silnému pocení a detoxikaci orgánů a svalů. Vinyasa jóga je směr, který skrze fyzické cvičení propojené s dýcháním, přivádí člověka k sobě samému, přičemž koncentrace na dech nám pomáhá udržet se v přítomném okamžiku.

Posloupnost a návaznost jednotlivých asán byla popsána ve starodávném textu Yoga Korunta, která tvoří základ jógové školy Krišnamačáriji. K pokračovatelům této tradice patří jak soudobé ikony jógy B.K.S. Iyengar, tak Pattabhi Jois z Mysore. Zatímco Jois vyučuje Ashtanga Vinyasa jógu, Iyengar si vytvořil vlastní styl jógy, který klade důraz na správné a bezpečné cvičení ásan, s použitím široké škály pomůcek v případech, kdy fyzický stav cvičenců neumožňuje zaujmout ásanu bez nich. Yoga Korunta nejenže seskupovala asány, zároveň však vyzdvihovala Vinyasu, dršti, bandhy, mudry, které tvoří hlavní náplň učení hatha jógy. Vinyasa jóga je tudíž regulérním stoupencem radžajógového učení, se svou tradicí a taktéž představiteli této tradice.

Hatha jóga

 

Hatha jóga je souhrnným názvem pro jógu zahrnující běžně známá odvětví jógy jako je ashtanga jóga, vinyasa jóga, Iyengar jóga a a další, využívající k dosažení svých cílů fyzického cvičení. Využívá pohybu k hledání vnitřního klidu.

Na fyzické úrovni nám hatha jóga pomáha porozumět svému tělu, pracovat s dechem a rozproudit a zharmonizovat energii ve svém těle. Praktiky hatha jógy jdou ale dál, zahrnují očistné techniky těla šatkarma krije, asány, pranajámu, pracují s jemněhmotným (pránickým) tělem, čakrami, bandhami, mudrami. Za pomoci cvičení ásan, očistných, relaxačních a koncentračních technik nás učí pracovat se svým tělem tak, abychom s ním byli spokojení, rozvíjí jeho schopnosti a neustále ho povzbuzuje k činnosti.

Relaxační jóga

 

V lekcích Relaxační jógy se budeme soustředit na správné zaujetí jednotlivých pozic, učit se naslouchat svému tělu, poznávat ho a reagovat na jeho potřeby.

Lekce je vedena v pomalém tempu, zaměřena uvědomění si těla, dechu a prožitku přítomného okamžiku v každé asaně.  Součástí jsou dechová cvičení se zdůrazněním na propojení pohybu s dechem. Asány, ve kterých je kladen důraz na zdravý funkční pohyb a na rovnováhu mezi protažením a posílením těla, jsou spojovány do jednoduchých sestav pomocí vinyasy.
Přínosem pro Vás bude zlepšení pohyblivosti, uvolnění tuhnoucích svalů, lepší mobilita velkých kloubů a kvalitnější dýchání.
Lekce je vhodná i pro začátečníky, lidi se sníženou pohyblivostí nebo také pro maminky po porodu.

Prana Vashya jóga

Prana Vashya Yoga je praktickou cestou k vlastnímu sebepoznání a navazuje na tradici předávanou v Indii již po několik tisíciletí. Tvůrcem Prana Vashya jógy je Vinay Kumar, který žije a učí v jihoindickém městě Mysore.

Prana Vashya Yoga  je praktickou cestou k vlastnímu sebepoznání a navazuje na tradici předávanou v Indii již po několik tisíciletí. Tvůrcem Prana Vashya jógy je Vinay Kumar, který žije a učí v jihoindickém městě Mysore. Slovo "prana" je označením pro "energii", která je podstatou všeho projeveného, dovětek "vashya" znamená "kontrola". Ve volném překladu by tedy "Prana Vashya Yoga" mohla znamenat "jóga vedoucí ke kontrole mysli".
Tento kurz je určen pro pokročilejší jogíny nebo fyzicky zdatné začátečníky. Je vhodný i pro sportující muže, pro které se náročnost této dokonalé jógové série může stát nejen příjemným způsobem kompenzace svalových disbalancí z nejrůznějších sportů, ale i výzvou v překonávání sama sebe. Postupně se naučíme celou sérii, ale vždy se v lekci zaměříme jen na některé sekvence, které projdeme důkladně a rozebereme si jednotlivé asány v nich. Naučíte se zde dokonale ovládat své tělo v daných pozicích tak, aby pro se Vás staly příjemnými a zároveň Vám přinášely maximální zdravotní užitek.

Relaxace a meditace

V lekcích Relaxace a meditace budeme procházet různými relaxačními, koncentračními a pranajamatickými technikami, abychom se naučili uvolnit tělo, ale hlavně zklidnit mysl a postupně tento klid přenášet i do běžného života. Pravidelná praxe Vám pak může přinést odstranění stresu, nervozity, zklidnění myšlenek a emocí a vnitřní vyrovnanost.

Hot jóga

 

Hot jóga neboli horká jóga, je cvičení jógových pozic v místnosti vyhřáté na 34 – 38° C.

Lekce trvá 90 minut a na rozdíl od bikram jógy, která má přesně dané pořadí a počet pozic, a cvičí se tedy na celém světě stejně, si v lekci hot jógy instruktor volí vlastní, specifickou sestavu, která má však své dané zákonitosti.

Během lekcí dochází díky vysoké teplotě k silnému pocení a v souvislosti s tím k detoxikaci organizmu. Zlepšuje se flexibilita svalů, pročišťuje lymfatický systém a stimulují endokrinní žlázy, zvyšuje se kapacita plic, posiluje srdeční činnost a zklidňuje mysl.

Popularitu hot-jógy jistě zvyšuje i fakt, že při cvičení v horku dochází nejen ke zlepšení fyzické kondice, ale i rychlému spalování kalorií. Za 90 minut hot-jógy spotřebuje vaše tělo až 1 200 kalorií. Cvičením se stabilizuje hormonální hladina a v souvislosti s tím se zmenší i chuť k jídlu. Přispívá tedy i k hubnutí a zároveň formování Vaší postavy.

Toto dynamické cvičení ve vyhřátém sále navždy změní Vaše představy o józe. Kdo má rád náročné fyzické cvičenía rád intenzivně vypotí škodlivé látky z těla, ten si tento způsob cvičení jógy určitě oblíbí.

Hot jóga se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem, při srdečních potížích čí zánětlivých stavech organismu, psychicky labilním, dětem mladším 15ti let (pouze se souhlasem rodičů) a těhotným ženám.

Zdravotní přínosy hot jógy

 • posiluje imunitní systém
 • pročišťuje lymfatický systém
 • stimuluje endokrinní žlázy
 • detoxikuje organismus
 • zvyšuje kapacitu plic
 • zlepšuje krevní oběh
 • posiluje srdeční činnost
 • zlepšuje pružnost páteře
 • protahuje a posiluje svalstvo
 • přispívá k hubnutí a formování Vaší postavy
 • zlepšuje stav pokožky
 • zklidňuje mysl a zvyšuje psychickou odolnost